Jak reklamować nowy gabinet kosmetyczny?

Jak reklamować nowy gabinet kosmetyczny?

Otwierasz nowy gabinet? Chcesz utworzyć sieć w różnych lokalizacjach? Zapewne zastanawiasz się jak sprawić by klienci dowiedzieli się o Twoich usługach i jak ich zachęcić do wizyty w Twoim salonie. Dziś zamieszczam kilka wskazówek, które pomogą Ci zaplanować udany start nowego salonu.

Tworzenie marki gabinetu kosmetycznego

Zacznij od ustalenia kilku kluczowych elementów związanych z charakterem Twojej firmy. Najpierw zastanów się, jaką misję będzie spełniał Twój biznes? Jakie doświadczenie będzie zapewniał klientowi? Do jakich osób chcesz dotrzeć? Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci określić jaka jest filozofia Twojej firmy. Możesz pomyśleć, że to zbyt górnolotne wymagania jak na salon urody. Ale nic bardziej mylnego. Określenie misji i filozofii firmy będzie zbawienne przy każdym marketingowym przedsięwzięciu. Będzie Ci o wiele łatwiej, kiedy będziesz podążał w kierunku konkretnej idei.

Wymyśl nazwę, zleć wykonanie loga, ustal kolorystykę jakiej użyjesz do materiałów reklamowych swojego salonu kosmetycznego czy fryzjerskiego. Najlepiej, jeśli będzie ona współgrać z wystrojem wnętrza. Przy tworzeniu identyfikacji wizualnej weź pod uwagę lokalizację salonu i jego otoczenie. Jeśli lokal jest po sąsiedzku z innymi firmami zaprojektuj wygląd witrynę tak, aby się odróżniała. Nie mam tutaj na myśli używania najbardziej intensywnego koloru na ulicy. Świetny efekt przynosi minimalistyczny i elegancki design witryny, na tle innych krzykliwych reklam.

Wybór lokalu na salon urody czy fryzjerski

Jak już wspomniałam, lokalizacja salonu to element, który wnosi bardzo wiele na starcie. Jeśli udało Ci się zdobyć lokal na ruchliwej, wypełnionej sklepami ulicy, musisz dokładnie przemyśleć jak się odróżnić od chaosu reklam, banerów i szyldów innych firm. W takim przypadku zaprojektowanie efektownej witryny może być dobrym posunięciem. Jeśli zwrócisz uwagę przechodniów na swój salon, to właśnie zrobiłeś sobie najlepszą reklamę. Nawet jeśli nie wstąpią od razu, to będą pamiętać o Tobie na przyszłość.

Umówmy się, że nie wszystkie salony urody są w centrum miast. Całkiem dobrze sobie radzą i te, które są blisko “sypialnianych dzielnic” miast. W takim przypadku wyzwaniem dla młodej firmy jest skuteczne poinformowanie okolicznych mieszkańców o swoim istnieniu. Ale i na to są sposoby.

Działania reklamowe dla salonu „w terenie”

Potykacz, banery i tabliczki informacyjne z mapką dojazdu to konieczność. Jest to wydatek od 50 do 200 zł. Musisz zainwestować w taką reklamę, przynajmniej na początku działalności. Pamiętaj tylko o jednym. Baner musi być estetyczny i schludny. Nie przyczyniaj się do oszpecania krajobrazu polskich miast reklamami pozbawionymi wyczucia smaku. Twoja firma jest związana z estetyką, dlatego Twoje reklamy salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego muszą uszanować piękno miasta i być miłe dla oka.

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest dystrybucja ulotek na terenie okolicznych domów i osiedli. I tutaj znów zwróć uwagę na estetykę ulotki oraz jej pomysłowość. Codziennie w skrzynce na listy dostajemy mnóstwo ulotek. Pomyśl, jak sprawić, aby Twoja ulotka nie wylądowała od razu w koszu. Sposobów jest kilka:

  • przede wszystkim ładny, twardy papier
  • rabat lub darmowe konsultacje za okazaniem ulotki
  • ulotka w formie eleganckiego zaproszenia do salonu (np. na dni otwarte)
  • ulotka, która pełni jednocześnie funkcję użytkową (np. w formie zakładki do książki, notesika, kalendarza, breloczka do kluczy).

Ciekawy przykład poniżej:

Skoro Twój biznes jest lokalny to czas wykorzystać to jako szansę! Na pewno w pobliżu są jakieś inne, niekonkurujące z Tobą firmy i instytucje. W dobrym tonie jest przywitanie się z sąsiadami. Przełam nieśmiałość i poświęć dzień lub dwa na obchód okolicy. Wejdź z uśmiechem na twarzy, przedstaw się, przywitaj. Miłe będzie z Twojej strony jeśli przyniesiesz jakiś podarunek (np. słodycze w pudełeczku z Twoim logo). Nie zapomnij zostawić wizytówki! BrandedSweetsMontage.jpg

Marketing salonu kosmetycznego i fryzjerskiego w internecie

To jest co prawda temat na osobny wpis, ale spróbuję nakreślić pokrótce najważniejsze aspekty.

Startując z nowym biznesem w branży zdrowia i urody musisz od razu zlecić wykonanie strony internetowej. Prace nad nią mogą zająć od tygodnia do wielu miesięcy. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania witryny i wykonawcy. Tak czy inaczej, załóż wersję pesymistyczną. Zawieszenie gotowej strony www to kwestia chwili. Możesz ustalić z wykonawcą, aby uruchomił stronę wtedy, kiedy będziesz w 100% gotowy z otwarciem salonu.

Strona internetowa to część wizerunku marki. Pamiętaj aby każdy element był ze sobą spójny. Wyobraź sobie, że osoba wchodząca na Twoją stronę www, wchodzi do Twojego prawdziwego salonu.

Jak sprowadzić klientów na Twoją stronę www? Odpowiednio ją pozycjonując w wyszukiwarkach, a właściwie jednej wyszukiwarce czyli Google. Stanowczo odradzam pozycjonowanie się na ogólne słowa kluczowe typu: “fryzjer”, “kosmetyczka”, “manicure”. Można stracić fortunę, a i tak nie przyniesie to efektów. Zresztą, każdy dobry pozycjoner powie Wam to samo. Bardziej skuteczne będą szczegółowe frazy takie jak:

  • „fryzjer Mokotów Warszawa”
  • „dobra kosmetyczka Stare Miasto Kraków”
  • „manicure ul. Kościuszki Wrocław”

Nikt nie oczekuje od Ciebie, abyś zajmował się pozycjonowaniem. Otocz się właściwymi ludźmi, którzy będą robić to dla Ciebie. Nie należy wydawać fortuny na początku pozycjonowania. Inwestuj małe kwoty i żądaj efektów. Kiedy firma lub osoba pozycjonująca się wykaże, wtedy możesz zaryzykować większe sumy. Oczywiście o ile przynosi to sukcesy w postaci nowych klientów w salonie.

Ciężko obecnie znaleźć salon fryzjerski lub gabinet kosmetyczny bez profilu na Facebook.com. Czy warto naśladować konkurencję? Zdecydowanie tak. Facebook to portal społecznościowy, czyli miejsce gdzie ludzie wymieniają opinie i dyskutują, pokazują czym się zajmują, gdzie byli i jak wyglądają. Portal ten to idealne środowisko dla marketingu poleceń. Zakładając salon urody zapewne wiesz, że najpotężniejszym narzędziem reklamy dla Twojego gabinetu kosmetycznego są polecenia! Dlatego warto posiadać własny fanpage na Facebooku. Co więcej! Każdego klienta (najlepiej tego zadowolonego oraz posiadającego konto na Facebooku) poproś o zostawienie opinii na profilu. Możesz być wtedy pewien, że większość jego znajomych zobaczy wpis. A o to nam właśnie chodzi!

O tym jak ciekawie prowadzić komunikację w social media postaram się napisać wkrótce.

Reklama gabinetu kosmetycznego 365 dni w roku

Codziennie jest mnóstwo okazji do wymyślania ofert specjalnych. Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzn, Dzień Matki, Dzień Babci, a nawet Dzień Leworęcznych może być świętem w Twoim salonie. Wybierz kilka dni w roku, które są szczególnie ważne dla Twojej marki i zaplanuj akcje promocyjne. Dużą popularnością cieszą się dni otwarte lub dni darmowych konsultacji. Pomyśl, kiedy i jak możesz zaplanować większą akcję promocyjną, a kiedy mniejszą. Zainteresuj się również wydarzeniami kierowanymi do Twojej grupy docelowej (lokalne spotkania kobiet biznesu, szkolenia dla kobiet) i zgłoś chęć przekazania prezentów dla uczestniczek.

Jak zaoszczędzić czas przy reklamie salonu kosmetycznego?

Wiem, że nie da się jednocześnie zarządzać firmą i zajmować się marketingiem salonu kosmetycznego. Dlatego od samego początku załóż, że nie będziesz mieć zbyt dużo czasu na ciągłe pilnowanie tej działki. Są jednak sposoby aby ten czas znacznie zaoszczędzić. Od pierwszego dnia zacznij korzystać z dobrego programu do zarządzania salonem. Jeśli jesteś wizjonerem i myślisz o rozwoju biznesu, to nie możesz polegać na zeszycie i ołówku. Może zda to egzamin przez pierwsze kilka tygodni, kiedy ruch jeszcze nie będzie taki duży, ale po pewnym czasie będziesz siedział po nocach i przepisywał z zeszytu do komputera wszystkie notatki. W dzisiejszych czasach profesjonalny system do obsługi salonu urody możesz mieć za ok 40 do 150 zł za miesiąc.

Poprawnie i dokładnie zbieraj numery telefonów i adresy email Twoich klientów. Dysponując dobrym programem do zarządzania salonem lub gabinetem, będziesz mógł jednym kliknięciem wysłać informacje SMS lub email (np. o promocji czy zniżkach) do wszystkich swoich klientów. Chyba nie muszę Cię przekonywać jaka jest to oszczędność czasu 🙂

Jestem przerażony! Czy mi się uda?

Zdaję sobie sprawę, że wypromowanie nowego salonu urody czy gabinetu kosmetycznego to nie lada gratka. Dużo tu trudnych punktów do przejścia. Ale jestem pewna, że cierpliwe i konsekwentne działania doprowadzą Cię do sukcesu. Beauty biznes to piękno. Taki produkt zawsze się sprzedaje! Więc podwiń rękawy i do dzieła!

Chętnie poczytam Twoje opinie i sugestie co do tego wpisu. Czy masz jakieś sprawdzone pomysły, o których nie wspomniałam? Czekam na Twój komentarz pod wpisem!

Dodaj komentarz