Wymogi sanepidu względem salonu kosmetycznego – jak należy się przygotować?

Wymogi sanepidu względem salonu kosmetycznego – jak należy się przygotować?

W dzisiejszych czasach wielu z nas regularnie dba o swój wygląd i stara się by był on nienaganny. Salony kosmetyczne to miejsca, w których można skorzystać z wielu zabiegów mających na celu poprawienie naszej estetyki i samopoczucia. Dzięki ich niesłabnącej popularności, coraz więcej osób postanawia otworzyć własny biznes i prowadzić salon kosmetyczny. Należy jednak pamiętać, że właściciel takiego lokalu powinien trzymać się jasno określonych zaleceń ustanowionych przez prawo i spełniać wszelkie wymagania sanitarno – techniczne oraz sanitarno – porządkowe. Salony kosmetyczne powinny być, bowiem miejscem bezpiecznym i zdolnym do świadczenia usług higienicznych oraz pielęgnacyjnych. Otwarcie własnego salonu kosmetycznego bez odbioru sanepidu jest niemożliwe do zrealizowania, dlatego tez należy spełnić niezbędne warunki, by móc zacząć zarabiać.

Co zatem należy zrobić by salon kosmetyczny gotowy był na otwarcie? Jakie wymogi sanepidu trzeba spełnić? I jak zgłosić lokal do sanepidu?

Państwowa Inspekcja Sanitarna – jak i gdzie złożyć wniosek?

Nadzór nad obiektami takimi jak salony kosmetyczne prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna, natomiast nadzór bieżący i interwencyjny należy do obowiązków powiatowych stacji sanitarno – epidemiologicznych. Spełnienie określonych wymagań sanepidu spędza wielu przedsiębiorcom sen z powiek – nie ma się jednak, czego obawiać, gdyż procedury te są przystępne i proste do spełnienia.

Aby uzyskać stosowną zgodę na prowadzenie własnego gabinetu kosmetycznego, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek zgłoszeniowy w placówce Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w okresie nie krótszym niż przynajmniej dwa tygodnie od rozpoczęcia działalności. Wniosek ten powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje dotyczące organizacji i formy pracy prowadzonej w danym lokalu.

Kontrola sanepidu może być zapowiedziana – wówczas dostaje się stosowne pismo informujące o zbliżającej się inspekcji (zazwyczaj umawiana jest na konkretny dzień, jednakże inspektor ma obowiązek odwiedzenia danego salonu kosmetycznego w ciągu 30 dni od wysłania pisma). Można także doświadczyć kontroli sanepidu, która jest zupełnie niezapowiedziana i oznacza nagłą oraz niespodziewaną weryfikację. Zgłoszenie salonu kosmetycznego może, bowiem odbyć się przez nas samych jak i przez osoby trzecie (na przykład klienci). Dlatego też należy zawsze przestrzegać wyznaczonych standardów i trzymać się ściśle ustalonych zasad, gdyż nie wiadomo, co przyniesie dany dzień i czym nas zaskoczy.

Jakie normy powinien spełniać lokal by był gotowy na kontrolę sanepidu?

Jako właściciel salonu kosmetycznego musisz ścisłe przestrzegać pewnych norm i zasad związanych z prowadzeniem tego typu działalności. Przestrzeganie ich jest niezbędne i konieczne by otrzymać stosowną zgodę sanepidu na otwarcie i prowadzenie własnego salonu kosmetycznego. Jakie warunki, zatem należy spełnić i jak się przygotować na inspekcję sanitarną?

Stosowne dokumenty

Aby otworzyć własną działalność musisz być w posiadaniu odpowiedniej dokumentacji mówiącej o prawie do użytkowania danego lokalu i dóbr w nim zawartych. Ponadto powinieneś posiadać wszelkie akty własności, protokoły przeglądów kominiarskich, odbioru technicznego i książeczki sanepidowskie wszystkich pracowników.

Wydzielone strefy

Salon kosmetyczny to miejsce, w którym powinien być wyraźnie zaznaczony podział na strefy – oznacza to, że praktycznie każda czynność prowadzona w danym lokalu wymaga oddzielnego miejsca i lokalizacji. Salon powinien mieć wydzielone miejsce na: recepcję, poczekalnię, miejsce przeznaczone do: przeprowadzania zabiegów, spożywania posiłków (zaplecze kuchenne), przechowywania odzieży oraz narzędzi i sprzętów, powinien być także pokój socjalny i łazienka zarówno dla klientów jak i pracowników.

Wentylacja i klimatyzacja

Każdy salon kosmetyczny powinien być wyposażony w sprawną i czystą wentylację. Należy także przestrzegać obowiązkowych kontroli kominiarskich oraz przeglądów, czyszczenia i konserwacji a także odgrzybiania. Zarówno klimatyzacja jak i wentylacja muszą być sprawne i w nienagannym stanie podczas kontroli sanepidu.

Czystość i przestrzeganie zasad sanitarno – higienicznych

Praca w każdym salonie kosmetycznym powinna opierać się na regularnym czyszczeniu i dezynfekcji sprzętów oraz wszystkich pomieszczeń. Należy dbać o nienaganną czystość w każdym pomieszczeniu oraz przestrzegać zasad higienicznych. Ponadto każdy pracownik powinien być przeszkolony z procedur higieniczno – dezynfekcyjnych i bezwzględnie się do nich stosować.

Atesty i certyfikaty

Oprócz zachowania podstawowych czynności higienicznych, musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie swojego gabinetu kosmetycznego. Oznacza to, zatem, iż wszelkie sprzęty i urządzenia w nim zawarte muszą posiadać stosowne atesty i certyfikaty jakości, gwarantujące skuteczność i bezpieczeństwo użytkowania.

Autoklaw w gabinecie kosmetycznym

Dezynfekcja oraz sterylizacja to główne procesy, stanowiące podstawę działania gabinetów kosmetycznych. Zgodnie z wymogami każde urządzenie i sprzęt powinien być nie tylko myty, ale i dezynfekowany po każdym użyciu. Posiadanie własnego autoklawu znacznie ułatwia pracę i zapewnia najwyższy poziom ochrony i bezpieczeństwa higieny pracy.

Nie istnieje prawo mówiące o obowiązku rejestru autoklawu do sanepidu, należy jednak powiadomić dany inspektorat o zakupie takiego urządzenia i wykonać niezbędne testy (zalecone przez sanepid) w celu uniknięcia różnych nieprzyjemności.

Wymogi sanepidu względem salonu kosmetycznego nie są bardzo wymagające, mają jednak na celu dopilnowanie utrzymywania czystości i środków bezpieczeństwa, aby zapewnić ochronę zarówno klientom jak i pracownikom przed zagrożeniami mogącymi odbić się na ich zdrowiu.

Dodaj komentarz